وَرزا جَنگ، جنگی است که در شمال ایران بین گاوهای نر سازمان داده می‌شود. این مراس

وَرزا جَنگ، جنگی است که در شمال ایران بین گاوهای نر سازمان داده می‌شود. این مراسم هم اکنون تنها در استانهای گیلان و مازندران اجرا می‌شود. اما درگذشته، این مراسم در همه ایران معمول بود و بخشی از سرگرمیهای جشنهای محلی را در کنار سایر بازی‌هایی که از قرار دادن حیوانات علیه یکدیگر، از جمله قوچ، بوفالو، شتر، سگهای نگهبان، خرس و... استفاده می‌کردند تشکیل می‌داد.

 

 

گاو نر را به زبان گیلگی ورزا می‌گویند. ورزا جنگ از گذشته‌های دور به هنگام فراغت از کارهای زراعت و کشاورزی و مناسبتهای مختلف انجام شده‌است، قبل از مسابقه گاوهای نر را برای مسابقه حاضر می‌کردند و برای اینکار سیر خام را به شاخ‌های گاو می‌زدند تا ضربه شاخ موثرتر و تیزتر شود. صاحبان ورزاها دقت زیادی نسبت به این حیوانات می‌کنند، پس از آرایش دادن ورزا را با طناب دور گردن حیوان حلقه شده و به میدان مبارزه می‌آورند با به گردش در آوردن آنها حمله ور می‌شوند، و همدیگر را فشار می‌دهند. گاوداران نزدیک آنها قرار گرفته و گاوهای جنگی را باچماقهای کلفت و ضخیم خود تحریک می‌کنند و جنگ آن قدر ادامه دارد تا انکه یکی از ان ورزاها فرار کند، یا بیفتد و یا اینکه شدیدا مجروح یا مقتول شود امروزه بعضی از نقاط گیلان بصورت مخفیانه انجام می‌شود.

نمایش ورزا جنگ عمدتاً در نواحی جلگه‌ای گیلان در شهرستان‌های فومن، انزلی، صومعه سرا، رشت، لاهیجان، سیاهکل و رودسر انجام می‌گیرد. در هنگام جنگ پس از آمادگی‌های اولیه، گاوهای نر را برای نبرد با یکدیگر به میدان می‌فرستند و صاحبان آنها از مردم پول جمع می‌کنند، برخی برسر این بازی شرط بندی می‌کنند که همین کار باعث شد تا محدودیت‌هایی در اجرای این نمایش اعمال گردد. پاییز و اوایل زمستان بهترین موقع ورزا جنگ است چون در این زمان گاوها از قدرت جسمانی کافی برخوردار هستند. این نمایش محلی ریشه در باورها و اعتقادات مردم گیلان داشته و با نوع نگرش و شیوه زندگی اجداد و نیاکان آنان پیوندهای عمیقی دارد

/ 2 نظر / 5 بازدید
فهیمه

سلام ممنون از وبلاگ پر محتواتون برای درس پسرم از یکی از داستان ها ت استفاده کردیم . متشکرم با اجازه تون شما رو در لینک وبلاگهای بچه ها قرار میدیم.

نقی

کلمه ورزا در اصل ورزگاو بوده است که ورز به معنای شخم وشیار میباشد و ورزا یعنی گاوی که در شخم بکار میرود .ورزا را تراکتور شرق نیز مینامند.قبل از ترویج یافتن مکانیزاسیون درامر شالیکاری درنواحی شمال عمدتا قبل از سال 1350از ورزاها در امر اماده سازی زمینهای کشاورزی و خرمنکوبی استفاده میشد. ومعمولاپس از پایان فصل برداشت برنج و اوقات فراغت کشاورزان در اوایل پاییز مراسم ورزا جنگی برگزار میشد. وبه تدریج با گسترش ادوات و ماشین الات کشاورزی این مراسم نیز در حال پیوستن به تاریخ است .یادم میاید در ان سالها کسی که دارای یک یا دو راس ورزا بوده وی را دارا و سرمایه دار به حساب میاوردند ودارای اجر وقرب خاصی بود.میخواستم خاطره ای رااز ورزاها نقل کنم که دیدم با توجه به تعداد حروف مجاز طولانی خواهد شد به هر حال در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز این مراسم هنوز وجود دار د که معادل آن کلمه bull fighting میباشد .با تشکر از شما و وبلاگتان که خاطرات قدیم را برایم زنده وتداعی کرد.